I KONFERENCJA „POTRZEBY MAŁEGO DZIECKA W WIEKU 0-3”
W bieżącym roku szkolnym - 16 kwietnia 2023 roku mieliśmy wielki zaszczyt zaprosić rodziców, opiekunów, pracowników żłobków i innych placówek pomocowych oraz wszystkich zainteresowanych na I Konferencję zorganizowaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Choszcznie poświęconą rozwojowi małego dziecka „Potrzeby małego dziecka w wieku 0-3”.
W roli prelegentów: gościnnie fizjoterapeuta Krzysztof Kmetyk oraz pracownicy merytoryczni Poradni: Elżbieta Szemborska i Renata Graczyk-Mocek.
Podczas spotkania przekazano szereg informacji będących odpowiedzią na pytania, które często stawiają rodzice między innymi podczas wizyt u diagnostów. Padły odpowiedzi między innymi na zagadnienia: Co ważne jest dla małego dziecka? Jakie ma potrzeby? Co powinno zaniepokoić rodziców/opiekunów? Kiedy zaczynać diagnostykę? Na co zwracać uwagę?
Główne zagadnienia poruszane w zakresie skoków rozwojowych to: rozwój poznawczy czyli orientacja i interakcje z otoczeniem - percepcja, kojarzenie zmysłowe i pamięć, rozwój komunikacji i języka, zachowania społeczno-emocjonalne, w tym – samodzielność, samoobsługa, rozwój motoryki małej. Pan Krzysztof Kmetyk przybliżył wiele istotnych aspektów rozwoju motorycznego dzieci i ich potrzeb w tym zakresie.
Omówione zostały zdobycze rozwojowe osiągane przez dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia. Przedstawione czerwone flagi w rozwoju dzieci czyli co rodzica powinno niepokoić w rozwoju małego dziecka. Szeroko przedstawione były potrzeby dziecka w zakresie motoryki dużej, rozwoju emocjonalno-społecznego, poznawczego, a także w zakresie rozwoju mowy, języka i komunikacji. Uwagę poświęcono m.in. potrzebom: bezpieczeństwa, samodzielności, niezależności, autonomii, wyrażania emocji, decydowania – dokonywania własnych wyborów. Jednocześnie ważne jest mądre stawianie granic, konsekwencja w stosowaniu zasad wychowawczych, prowadzenie treningu czystości i uregulowanego trybu dnia.
Zwrócono szczególną uwagę na stymulowanie rozwoju we wszystkich sferach od pierwszych chwil dziecka, podkreślano, że podstawą prawidłowego rozwoju są funkcje prymarne, takie jak oddychanie, połykanie, jedzenie, picie, w tym także znaczenie karmienia naturalnego, a w dalszym rozwoju rozszerzanie diety i naturalne ćwiczenia poprzez rozdrabnianie, żucie pokarmów. Dla dobrego funkcjonowania i przyszłej artykulacji ma znaczenie budowa artykulatorów, często spotykamy chociażby skrócone wędzidełka podjęzykowe i ważne jest szybkie podjęcie decyzji o podcięciu i usprawnianiu mięśni.
Wskazano znaczenie stymulowania rozwoju i poznawania otoczenia wszystkimi zmysłami w naturalnych środowiskach z odpowiednio dostosowanymi zabawkami. Najlepsze zabawki to takie, które w równym zakresie angażują rodzica i dziecko, wpływają na możliwość komunikacji, zamiany ról, naśladownictwa. Unikania zabawek dźwiękowych, które powodują kłopoty ze snem, płaczliwość, problemy z koncentracja uwagi, brak zainteresowania książkami i układankami, opóźniony rozwój mowy i mniejszą kreatywność. Zatem godne polecenia są zabawki tradycyjne, z naturalnego materiału, angażujące lewopółkulowo, a także angażujące twórczo, wpływające na uważność i kreatywność. Konieczne jest eliminowanie zabaw z telefonem, dozowanie ilości oglądanych bajek i programów telewizyjnych, by nie stymulowały prawopółkulowo dziecko i nie przyczyniały się do opóźnionego rozwoju, w tym języka i komunikacji. Warto poświęcić czas na dobrą zabawę ze swoim dzieckiem i lekturę dostosowanych do wieku książek.
Przy okazji dziękujemy serdecznie za współpracę poniższe instytucje.
Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie przygotowały wskazówki dotyczące tego, co czytać dzieciom.
Dzięki uprzejmości Księgarni Pegaz i Hurtownia Zabawek uczestnicy mogli zobaczyć zabawki i książeczki, które wpływają na rozwój dzieci.
Podziękowania ślemy w kierunku Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie, Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie oraz Publicznego Przedszkola nr 2 „Tęczowa Kraina” i Żłobek nr 2 za wsparcie organizacyjne.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!